Pop-Art
Az 1920-as veket rjuk: A Big Ben harangjainak hangja elszr jut el mindenkihez rdin keresztl, Sir Alexander Fleming felfedezi a Pennicilint, megjelenik Kafka “A Per” cm mve, Nagy Britanniban egy j mvszeti g els jelei mutatkoznak, s 1928 Augusztus 6.-n az amerikai Pittsbourghben megszletik a Pop-Art leend ppja: Andrew Warhola nven.
A trtnet az 1900-as vek kzepn kezddik: a mvszeti letet teljes mrtkben az absztrakt expresszionizmus 1 uralta, legfbb mveli: Jackson Pollock s hvei a kvetkez genercitl is absztrakt, elvont, de legalbb is a nonfiguratv mvszetre szmtottak. Az akkori mrtkbl egysgesen tiltakozst vltott ki, hogy a fiatal mvszek mst vlaszottak idejuknak: Marcel Duchamp-t, a dadaizmus 2 legkielmekedbb alakjt, gy a kveti ltal ltrehozott mvszeti gat a kezdetekben Neo-Dadaizmusnak is neveztk, fleg Angliban, ahol az irnyzat vekkel korbban megjelent, m sosem teljesedett ki gy, mint az Amerikai Egyeslt llamokban.
Nem csak a Dadaizmussal tvesztettk ssze a kialakulban lv Pop-art mozgalmat, de Avantgarde-nak, valamint inkbb az elvrsoknak, mint magnak a Pop-art eszttikjnak megfelelen “j-Humanizmusnak” is titulltk. A Pop-art elnevezs jelentsen ksbb jtt ltre: 1958-ban, egy angol kritikus, Lawrence Alloway hasznlta, de olyannyira taszt rtelemben, hogy a Pop-art egyik legfontosabb alakjnak tartott Roy Lichteinstein vekig tagadta, hogy brmi kze lenne a mozgalomhoz, s ebben a hitben is lt. Az els mvsz, aki fel merte vlallni ezt a blyeget, a hatvanas vekben Andy Warhol volt.
Az tmenetet az Absztrakt Expresszionizmus korbl a Pop-kultrba, a Pop-art elfutrnak is nevezett Rauschenberg, s kortrsa Johns jelentette. Rauschenberg alkotsai mg inkbb hznak az absztrakci fel, kusza vonalakkal s mit sem brzol assemblage-okkal 3, csak ksei munkiban tnnek fel a Pop-art-ra jellemz sajtossgok: elcspelt idek, tmeggyrtott rucikkek, kzismert arcok s jelkpek felhasznlsa.
A Pop-art fnykort a ‘60as vek Amerikjban lte, abban a korban, amikor a tlidealizlt szimblumok minden reklmban s plakton megjelentek, amikor a mdia befolysnak cscspontjt lte s a tmeggyrtott Campbell’s leveskonzerv valban a lehet legjobb megoldsnak tnt vacsorra. A Pop-art az Amerikai lom kinevettetse, a tmeggyrts lejratsa, a csillog idill kpnek durva eloszlatsa. Eggyttal a Pop-art megtallja a banlis dolgokban is a szpet, a mindennapi trgyakat mvszeti alkotss emeli. Nem csak ez egyedit, a tucatrut is pp gy rtknek tekinti. Amin a mindennapi ember keresztlnz azt a Pop-art mvszei kiemelik s csodljk, gynyrkdnek benne. A Pop-art a legelfogadbb mvszet mind kzl.
“Tokiban a legszebb a McDonald’s. Stockholmban a legszebb a McDonald’s. Firenzben a legszebb a McDonald’s. Pekingben s Leningrdban mg semmi szp sincs”
Andy Warhol
Minden Pop-mvsz kzl vitathatatlanul a leghresebb s a legnagyobb hatssal br Andy Warhol volt. Szlovk szlk gyermeke, de maga mr az Amerikai Pittsbourgh-ben szletett, gyermekkorban hnapokra gyhoz volt ktve egy Szt.Vitus tnc nev betegsg miatt. Hrom idegsszeroppanson esett keresztl: ht, nyolc s kilenc vesen. Apja – hallakor vgrendeletben meghagyta, hogy htrahagyott pnzt Andrew tanttatsra fordtsk, gy a legfiatalabb Warhola New Yorkba utazott s nevt Andy Warholra mdostotta. 1960 krl szlettek els pop-festmnyei, ’64-ben mr tfog sikert aratott a Marilyn Diptichon sorozattal s a Campbell’s soup can szrival. Warhol, korai mvei kivtelvel – melyeket tlnyom rszben reklmclra alkotott, kpeit fleg szitanyomssal ksztette, aminek az a tulajdonsga, hogy a kprl lehetetlen eldnteni ki festette, ezrt temrdek Warhol-hamistvny kszl. Warhol volt az els mvsz, aki nem tartotta szksgesnek sajt kezleg festeni kpeit, gy szinte futszalagon gyrtotta a mveket, melyek alapjait jsgkivgsok, fnykpek szolgltattk. A ’60-as vek vgn a Factory, Warhol mterme, az egyik legltogatottabb s legelitebb szubkultrlis kzpont vlt, 1968-ban itt ksrelt meg mernyletet Andy ellen egy Valerie Solanas nev n, aki pr rval az incidens utn nknt feladta magt, s tmadst azzal magyarzta, hogy a mvsz tl kevs figyelmet tanustott irnta. Warhol felplt ugyan srlseibl, 7 bels szervt tttk t a Valerie ltal kiltt golyk, de ezek utn lete vgig jabb mernylettl tartott. Vgl, 1987. Februr 22.-n, 58 vesen halt meg egy mtt utn a New York-i kzkrhzban, ahov Bob Roberts nven jelentkezett be, ismeretlen s mindez idig tisztzatlan krlmnyek kztt. Halla utn t vvel nylt meg az els rla elnevezett mzeum Szlovkiban.
Warhol mvszete alaktotta a mindennapi letet is, tle eredeteztethet a 15 perc hrnv fogalma, amely a hirtelen ltrejtt, m gyorsan elillan hrnvre utal.
“A jvben mindenki hres lesz 15 percre.” Andy Warhol
Ksbb a mvsz arra hivatkozva, hogy megunta ezt az lltst, megprblta klnbz varicikkal helyetesteni, mint pldul: “A jvben 15 ember lesz hres” vagy “15 percen bell mindenki hres lesz”.
Tvolinak tnhet a Pop-art, pedig mindssze hatvan ve alakult ki. Ma is meg talljuk kvetit, mint pldul Jeff Koons, kortrs mvsz mig is alkot s killt Amerikban, de mindennap tallkozunk a Rolling Stones szimblumv vlt kinyjtott nyelvel, amelyet Warhol tervezett, s a Beatles egyttes Sgt. Pepper cm albumnak bortjval, ami Peter Blake munkja. A Pop knnyen megbjik a htkznapokban s aki nem elg figyelmes, az knnyen szre sem veszi a mvszetet azokban a dolgokban, amikhez tlsgosan is hozzszokott.
1 A msodik vilghbor utn a szrrealizmusbl kialakult „mvszeti” gazat. Spontn formk s vonalak felhasznlsval jelenti meg a „mvsz” rzseit.
2 A dadaizmus a mvszet elleni mvszet, amely mindig hanyagolja a klasszikus rteletmben vett mvszek tmit, esetleg kinevetteti, lejratja.
3 Az assemblage olyan trbeli mvszeti alkots, amely amely tbb trgy, esetleg tredk, sszeillesztsbl hoz ltre egy j mvet. |